Merry Christmas!!!

Žirafa

20. února 2009 v 23:13 | Karča |  Zvířátka
Její jméno pochází pravděpodobně z arabského slova "xirapha", které označuje někoho, kdo se pohybuje svižně či houpavě. Náleží do čeledi "žirafovitých", podřádu "přežvýkavců" a řádu "sudokopytníků" a konečně třídy "savců".
Čeleď žirafovitých se od ostatních přežvýkavců odštěpila v miocénu (v třetihorách), přibližně před 25 miliony lety. Nejstarší předek žirafy byl Paleotragus, který se vyskytoval asi před 20 miliony lety. Dorůstal velikosti antilopy s poněkud zavalitějším tělem, s krátkým krkem a růžky porostlými pokožkou. V tom samém období žil ještě předek Giraffokeryx, který měl dva páry rohů. Žirafovití neboli skutečné stepní žirafy a jim příbuzný rod Okapia se objevují přibližně před 10 milióny lety. Z této velmi rozšířené čeledi dávných žirafovitých přežily jenom žirafy a okapi. Ještě donedávna žirafy žily na celém území na jih od Sahary, později v důsledku nadměrného lovu bílých osadníků se jejich areály podstatně zmenšily. Dnes je ohrožují stále ještě pytláci, kteří si z nich berou pouze střapce z oháňky.

PODDRUHY
Vzorováním kůže se žirafy místně odlišují. Též jejich končetiny jsou různě zabarvené. V západní a střední části Afriky mají žirafy skvmy obvykle světlejší, pravidelnější a drobnější. V současné době na základě různých vzorování a geografického rozšíření rozlišujeme 8 poddruhů žiraf, možná 9? Jiní vědci uvádějí poddruhy pouze dva - žirafu se síťováním a žirafu se skvrnami - z čehož odvozují všechny další varianty. My se budeme držet prvního rozdělení:

Žirafa síťovaná, Giraffa camelopardalis reticulata, je nejrozšířenější. Na srsti má lesklé mahagonové skvmy, tvarem připomínající velké, pravidelně rozmístěné mnohoúhelníky. Tato žirafa žije v Etiopii, Somálsku a na severu Keni.
Žirafa nubijská, G. c. camelopardalis, žije v Súdánu a západní Etiopii.
Žirafa kordofanská, G. c. antiquorum, žije v Súdánu, Čadu a DR Kongu.
Žirafa západoafrická, G. c. peralta, žije v Čadu s západní Africe.
Žirafa Rothschildova, G. c. rothschildi, žije v Ugandě, v Súdánu a jihozápadní Etiopii.
Žirafa masajská, G. c. tippelskirchi, žije na jihu v Keni a v Tanzánii.
Žirafa zambijská, G. c. thornicrofti, žije v Zambii, pouze v N.P. South Luangwa.
Žirafa angolská ? nejisté ?, G. c. angolensis, žije v Angole, je možné že se jedná o rasu žirafy kapské.
Žirafa kapská, G. c. giraffa, v Jižní Africe, Botswaně, Namíbii a v jižním Zimbabwe a na jihu Angoly.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni...

Klik!!!

Komentáře

1 danusiska danusiska | 21. února 2009 v 12:24 | Reagovat

ahoj ty maš pekny bog

2 Karin Karin | Web | 21. února 2009 v 12:25 | Reagovat

Díky

3 Dante Dante | 13. června 2012 v 2:58 | Reagovat

Giraffa camelopardalis neni jmeno zirafi,je to jeji oznaceni ty strevo..

Akorat mistifikujes lidi..Chudak clovek co nevi nic o zirafach a prijde na tvuj blog.Bude pak az uvidi zirafu rikat..jeeee to je zirafa Giraffa camelopardalis...Misto aby rekl ze je to treba Zirafa Rothschildova.

Si to oprav a napis tam jen žirafa..pod to podruhy a nasledne, cim se jaký druh zivi a jake ma zivotni navyky, atd..Ach jo..Kdyz uz to chces udelat tak to udelaj poradne a nehazej to sem jak pytle z bramborama. Nahrat obrazky a skopirovat text umi kazde strevo. Snaz se trochu :-) O_O :-?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama